Kuidas valida tööjalanõusid?

Tööjalanõud jaotatakse kolme gruppi:

  • Kaitsejalanõud professionaalseks kasutamiseks (löögitaluvus 200J) – vastavus standardile EN 20345
  • Kaitsejalatsid (löögitaluvus 100J) – vastavus standardileEN 20346
  • Tööjalats (löögitaluvus puudub) – vastavus standardile EN 20347

Turvajalanõude puhul on olulised näitajad jalatsi löögitaluvus, talla torkekindlus, libisemiskaitse, õlikindlus, kanna löögisummutus, antistaatilisus ja vett hülgav töötlus. Vaata ülevaatlikku tabelit teksti lõpus!

Varbakaitse (turvanina)

Turvajalanõu üks olulisemaid omadusi on löögitaluvus tänu turvaninade. Erinevaid turvanina materjale on kokku 4 – terasest-, alumiiniumist-, plastikust-, komposiidist turvaninad. Kuna kõigil nimetatud materjalidel on erinevad omadused, siis vaatame neid lähemalt.

Terasest turvanina – Terase tugevus ja omadused võimaldavad toota turvaninasid õhukesest terasest, mis ei mõjuta jalatsi sisemõõtu. Terasest turvaninade kaitseomadusi ei mõjuta vanus ega välised olud (külm/soe).

Alumiiniumist turvanina – Tänu alumiiniumi madalale kaalule on alumiiniumist turvaninaga turvajalanõu umbes 50g kergem kui vastav jalats terasest turvaninaga. Kuna kogu kaaluvähendus tuleb jalatsi esiosast, paraneb jalanõu tasakaal, mis piirab koormust ja suurendab mugavust. Alumiiniumist turvaninade kaitseomadusi ei mõjuta vanus ega välised olud (külm/soe).

Plastikust turvaninad – Plastikust turvaninadel on olemas tugevus ja omadused, mis on vajalikud täieliku kaitse tagamiseks vastavalt kaitsejalatsite EN-standardile (EN 20345). Plastikust turvanina on ligi 40% kergem kui terasest turvanina. Plastikust turvaninade olemasolu tähendab, et nüüd on turul saadaval täielikult metallivabad kaitsejalatsid. Peale selle ei juhi plastik külma ega sooja.

Komposiidist turvanina – Komposiit turvanina on väga kerge ning koosneb vahtplastist, epoksüvaigust ja süsinikkiust. Komposiidist turvaninasid iseloomustab see, et need on väga kerged, isoleerivad, ei juhi elektrit ning ei ole magnetilised. Ei sisalda metalli.

Torkekindlad tallad

  • Torkekindla tallaga jalanõusi tuleb kasutada tee ehitusel, töötamisel ehitusplatsil ja katusetöödel
  • Tavaliste taldadega kaitsejalanõusi tuleb kasutada metallitootmises, kraanas, kütte- ja ventilatsioonisüsteemi paigaldamisel, laevaehitusel, transporditöödel, puude langetamisel jms.

 HI – soojust isoleeriv CI – külma isoleeriv

Kui töötad kuumadel ja/või külmadel pindadel tuleb kasutada temperatuuri isoleerivate taldadega jalanõusid. Tööde puhul, kus on oht sulaaine jalanõusse tungimine, tuleb kasutada jalanõusid, mida saab kiiresti jalast eemaldada.

 

Siin on ülevaatlikult esitatud turvajalanõude tähistused (vastavalt EN ISO 20345):

Selgitame tabelis toodud tähiseid:
B – Turvanina – standardile vastav nina peab vastu pidama jõule kuni 200J (kukkuvate esemete puhul ei saa rääkida ainult kaalust vaid oluline on ka kukkumise kõrgus ehk milline on kokkupõrke energia). 200J on vastav umbes 20kg objekti kukkumisele 1m kõrguselt.
SRA – libisemiskindlus – testitud märjal keraamilisel põrandal.
SRB – libisemiskindlus – testitud metallpõrandal.
SRC – SRA ja SRB kaitseomadused.
F0 – õlikindlus – tähendab seda, et jalanõude materjalid ei hakka aja jooksul õliga kokkupuutel lagunema.
E – energiat neelav konts – tähendab seda, et kannas olevad materjalid summutavad löögi tagajärjel tekkivad põrutused. Samuti aitavad need vähendada kokkupuudet vibratsiooniga (päris vibratsioonikindladeks need jalanõusid siiski ei muuda).
P – torkekindlus – kaitsmaks teravate esemete eest (näiteks naelad jms). Standardiga tähistatud jalanõud peavad vastu pidama 1100N jõule. Selle saavutamiseks kasutatakse materjalidena taldades metalli, alumiiniumit või Kevlarit, millest viimane on kindlasti kõige kergem ja jätab jalanõudele mõnusalt pehme tunnetuse. (PS! Kevlariga tallad on ka väga hea soojuse isolatsiooniga).
WRU – vettpidav pealispind – vastab testile, kus jalanõu peab läbivettimisele vastu üle 60 minuti. PS! Peab arvestama, et veekindlad jalanõud ei pruugi olla nii hea hingavusega, kui ilma veekindluseta jalanõud.

 

Kuidas hooldada turvajalanõusid?

Kõik, mis töötab see kulub. Sama kehtib ka turvajalanõude kohta. Olemasolevaid turvajalanõusid tuleb hooldada nagu tavalisi jalanõusid:

  • Hoiusta jalanõusid kuiva ja puhtana
  • Kontrolli aeg-ajalt paelte või takjate kinnitusi
  • Kontrolli taldasid (kulumist, vajumist)
  • Kontrolli turvanina (metallist turvanina deformeerub vigastuse tagajärjel, komposiit aga võib pehmeneda ja järgmisel õnnetuse korral enam mitte sellist kaitseomadust pakkuda)

Vaheta jalanõud välja, kui märkad kõrvalekaldeid eelpool mainitud punktide osas! Tutvu turvajalanõude valikuga siin.

Kindakeskuse tööohutuspartner on www.risico.ee

Sul on sõber, kellele see info kuluks marjaks? Vajuta "share" ja jaga kas sõbra Facebooki ajajoonel või privaatses sõnumis.